Rynek w Goświnowicach
Panorama Goświnowic z XX w.
LKS Goświnowice
Nieistniejący już pałac w Goświnowicach
Góra Krzyżowa w mglisty poranek
Panorama
Fragment Messtischblatt'u z 1938 roku

Już jakiś czas temu Urząd Miasta i Gminy Nysa ogłosił przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Goświnowice. W dobie pandemii niestety informacja ta nie przedostała się do ogólnej wiadomości mieszkańców, a składanie wniosków oraz uwag do tego planu zakończyło się 6 kwietnia 2021 r. Jednakże ze względu na zaistniałą sytuację oraz po kontakcie z Naczelnikiem Wydziału Planowania Przestrzennego zostaliśmy zapewnieni, iż wniesione uwagi jeszcze w tym momencie zostaną rozpatrzone pomimo adnotacji, że zostały wniesione po terminie. Dlatego zachęcamy wszystkie zainteresowanie osoby do kontaktu z Wydziałem Planowania Przestrzennego:

Piwowarczyk Sławomir  Naczelnik pok. 216 77 4080594 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bułdys Aleksandra Podinspektor pok. 223 77 4080571 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dąbrowska Marzena  Inspektor pok. 223  77 4080571 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Przypomnijmy, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest aktem przyjętym w formie uchwały rady miasta lub rady gminy, składający się z dwóch części – opisowej i graficznej, w których ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Innymi słowy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego reguluje sposób wykorzystania danego terenu znajdującego się w granicach miasta lub gminy, przez co niesie on spore konsekwencje. W planie tym ustala się między innymi przeznaczenie i sposób zagospodarowania terenu, przykładowo:
• jaką budowlę możesz wznieść na danym terenie,
• jak wysoki może to być budynek,
• gdzie będzie dojazd do budowanej nieruchomości,
• co może powstać obok twojej nieruchomości

Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza realizacji konkretnej inwestycji, wówczas należy uznać, że jest ona po prostu zabroniona. Więc jeśli ktoś planuje np. podział działki w celu wybudowania domu na wydzielonej części to może się to okazać niemożliwe, jeśli plan tego nie uwzględnia, lub konieczne będzie trzymanie się wytycznych zawartych w MPZP.

Istotne informacje dotyczące MPZP można znaleźć w formie elektronicznej na portalu:
https://nysa.e-mapa.net

Aby sprawdzić warstwy dotyczące Planowania Przestrzennego konieczne jest wykonanie kroków przedstawionych na poniższym obrazie:

  • Przystąpienie do MPZP w Goświnowicach
  • Warstwy dotyczące zagospodarowania przestrzennego - widoczne studium

Ponadto zamieszczamy także UCHWAŁE NR VI/67/19 RADY MIEJSKIEJ W NYSIE z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nysa

Joomla templates by a4joomla